O fundacji
O Fundacji
Blisko 20 milionów Rodaków żyje na wszystkich kontynentach świata. Wielu Polaków opuściło Ojczyznę w poszukiwaniu chleba lub wolności. Udali się do różnych krajów świata, tworząc polonijne grupy etniczne. Po wojnie więzi kulturowe i religijne między Polonią i Macierzą uległy znacznemu osłabieniu.
Kardynał August Hlond, postanawiając zaradzić potrzebom duchowym Rodaków rozsianych po całym świecie, z polecenia Ojca Świętego Piusa XI w 1932 r. założył Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej – rodzinę zakonną, której misjonarze podejmują trud pracy duszpasterskiej na rzecz polskich środowisk emigracyjnych w wielu zakątkach świata, m.in. wśród Polaków mieszkających na Białorusi, Ukrainie i w Kazachstanie.
W 1992 r. księża chrystusowcy wraz z grupą zaangażowanych w dzieło misyjne osób świeckich powołało do życia Fundację im. Kardynała Augusta Hlonda.
Fundacja pamiętając o prośbie Kardynała Augusta Hlonda: „…by żaden Polak nie zagubił się na obczyźnie!”, gromadzi środki materialne umożliwiające:
- przygotowanie filozoficzne, teologiczne i pastoralne przyszłych duszpasterzy polonijnych;
- wspieranie działań mających na celu podtrzymanie znajomości ojczystego języka, historii i kultury oraz utrzymanie łączności z Macierzą
- wsparcie materialne dla wspólnot parafialnych i ich duszpasterzy pracujących w bardzo trudnych warunkach materialnych i odbudowujących życie Kościoła;
- popularyzację osoby i dzieła Sługi Bożego Augusta Hlonda, Patrona Fundacji;
- wspieranie innych celów społecznie użytecznych.
Zarząd
-
ks. Tadeusz Zachara TChr
prezes Zarządu -
ks. Andrzej Sołopa TChr
zastępca prezesa Zarządu -
ks. Bogusław Burgat TChr
sekretarz Zarządu -
ks. Antoni Klein TChr
członek zarządu -
ks. Zbiniew Kutnik TChr
członek zarządu
KRS 0000039814
Odliczenia od podatku
Darowizny na cele kultu religijnego odliczane są od dochodu w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 6% dochodu. (na podstawie ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – DZ.U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn.zm.)