16 sierpnia 2024

Przebieg remontu świątyni Pani Jasnogórskiej w Porto Alegre

Jak wcześniej informowałem, po opadnięciu wody, dwie firmy myły i dezynfekowały nasz kościół z kleistego, brudnego i cuchnącego błota. Od dwóch tygodni trwają prace murarzy, którzy odbijają tynk, osuszają ściany środkami chemicznymi i tynkują na nowo. Dzisiaj robotnicy zaczęli mycie sufitu wodą pod ciśnieniem! Takiego brudu spływającego z sufitu, to jeszcze w życiu nie widziałem. Druga firma zakłada nową instalację elektryczną. W moim eremie już wszystkie kable, kontakty są nowe, więc już nie ma niebezpieczeństwa spięcia elektrycznego.

W kościele postępują te same prace, jak też przygotowanie ścian i posadzki do instalacji nowego nagłośnienia. Nowoczesną aparaturę już zakupiliśmy. Kolejnym etapem będzie malowanie ścian, sufitu i fasady kościoła. Prowadzimy konsultacje ze specjalistkami od architektury w celu doboru kolorów, jak też nowego oświetlenia Domu Pani Jasnogórskiej. Ponadto przeprowadzam rozmowy z producentami ławek do katolickich kościołów! Ostatni zakup, o ile sytuacja finansowa nam na to pozwoli, to będą organy, gdyż poprzednie, które służyły przez dziesiątki lat, zostały całkowicie zniszczone przez wodę stojącą przez miesiąc w kościele.

Pragnę jeszcze poinformować Drogich Darczyńców, że Towarzystwo Przyjaciół KUL również prowadziło kampanię na rzecz pomocy Polonii w Rio Grande do Sul. Na konto PMK w Brazylii wpłynęły z tej kampanii ofiary zebrane w mojej rodzinnej parafii w Nowym Brzesku oraz decyzją biskupa ordynariusza Jana Piotrowskiego również z diecezji kieleckiej. Dzięki odszkodowaniu z zakładu ubezpieczeń za zniszczony samochód (przez cały miesiąc maj stał we wodzie w garażu na pobliskiej stacji benzynowej) oraz wspomnianym otrzymanym ofiarom mogliśmy zakupić nowy niezbyt duży samochód, który będzie nam służył w działalności Towarzystwa Chrystusowego tutaj, w Brazylii. Używam samochodu nie tylko do pełnienia mojej posługi wśród Polonii obecnej w metropolii Porto Alegre, ale także na zaproszenia różnych wspólnot polonijnych na południu Brazylii udaję się, aby sprawować Mszę św. podczas obchodzących różnych uroczystości religijnych, rocznicowych czy festynów!

Tekst: relacja ks. Zdzisława Malczewskiego SChr (opracowanie: zespół Fundacji kard. A. Hlonda).