Akcja solidarności z poszkodowanymi w powodzi w stanie Rio Grande do Sul.
Pragnę również poinformować, że nasza wspólnota polonijna w Porto Alegre nie tylko otrzymała wsparcie z tylu parafii i placówek polonijnych na przeprowadzenie generalnego remontu naszego kościoła dedykowanego Pani Jasnogórskiej, ale też tutaj prowadzimy akcję solidarności z poszkodowanymi rodzinami w tym stanie Federacji Brazylii.
Wraz z Polską Misją Katolicka w Brazylii oraz z Konsulatem honorowym RP w stanie Rio Grand do Sul rozpoczęliśmy pod koniec maja br. akcję solidarności z poszkodowanymi za pośrednictwem internetowych portali społecznościowych. Na konto bankowe PMK wpływają różne datki z terenu Brazylii. Dla przykładu: z Rio de Janeiro córka kombatantów złożyła dar tysiąca reali, z Florianópolis stolicy stanu Santa Canaria ktoś złożył 500,oo reali. Otrzymując informacje wraz ze zdjęciami o rodzinach, które straciły wszystko, wysyłam wsparcie w wysokości 1.500,00 reali, 1 tys. czy 500 – 600,00 reali.
Pewna starsza Brazylijka, kiedy otrzymała z naszej kampanii 600 reali, była tak szczęśliwa (otrzymałem zdjęcie, jak trzyma w ręku te pieniądze uśmiechnięta), bo mogła sobie kupić nowe drzwi do domu, gdyż poprzednie zostały po prostu wyrwane przez wody powodzi!
Pewna kobieta polskiego pochodzenia, mieszkająca w mieście São Leopoldo przysłała mi zdjęcie zniszczonego domu swojej siostry, więc z tej kampanii przesłałem poszkodowanej odpowiednią sumę reali. Podczas rozmowy telefonicznej z tą potomkinią polskich osadników pytałem czy jest możliwość dojazdu do tego miasta położonego zaledwie o 35 km od Porto Alegre (gdzie w połowie 1824 r. osiedlili się Prusacy, a pod koniec tego samego roku w drugiej grupie Prusaków znalazło się także kilka polskich rodzin), gdyż zamierzam dotrzeć do dokumentów najstarszej tamtejszej parafii, aby odnotować pierwsze chrzty, śluby naszych osadników i potwierdzić fakt odnotowany w księgach rejestru policji portowej, że pierwsi polscy osadnicy przybyli do tego stanu już w 1824 r. Tak więc, jak Pan Bóg pozwoli, pod koniec tego roku poświęcając odnowiony nasz Polski Kościół będziemy również świętowali 200 lat polskiego osadnictwa w stanie Rio Grande do Sul!
Tekst: relacja ks. Zdzisława Malczewskiego SChr (opracowanie: zespół Fundacji kard. A. Hlonda).